Átadták a felújított levéltári raktárt

 A múlt jövőbe átmentett dokumentumaival találkoztak az OKM pályázati és egyetemi támogatással felújított levéltári raktár átadásának vendégei február 9-én Gödöllőn, a Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltárban. Ahogyan a műkincsek, úgy a levéltári anyagok is megérdemlik a méltó körülmények közötti tartásukat. Dr. Solti László rektor és dr. Szögi László, az ELTE Egyetemi Könyvtár főigazgatója, az Egyetemi Levéltár igazgatója kincsnek, óriási értékű anyagnak nevezte a Gödöllőn őrzött dokumentumokat. Az eseményen részt vett dr. Kosáry Judit professzor asszony is.

 A megjelenteket Koósné Török Erzsébet, a Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár igazgatója a következő szavakkal köszöntötte:

- A mai nap többszörösen jelentős életünkben, de mondhatom, az egész Egyetem életében is. Egy évvel ezelőtt, 2009. január 21-én vette fel könyvtárunk Kosáry Domokos nevét, ünnepi szenátusi ülés keretében. A név felvételének elhatározásakor, majd a Szenátus ülésén azt ígértük, fogadtuk meg, hogy Kosáry Domokos egykori Könyvtára, az egész egyetem híven őrzi nevét és szellemi hagyatékát a XXI. századi egyetem, s az egyetemi tudományos szakkönyvtár és levéltár alakításában.

 Önök közül többen is részesei lehettek eddig végzett munkánknak, láthatták, figyelhették, olvashatták, ami ezen időszak alatt történt a Könyvtár életében. A mai napon az egyik levéltári raktár avatásán vagyunk együtt, de bízom benne, hogy az ünnepség végére mindenkiben az erősödik meg, hogy ez a nap sokkal több, nagyobb jelentőségű az egyébként igen korszerű raktári rész átadásánál.

A 2008. április 1-jén a Szenátus által elfogadott, támogatott Intelligens tanulási környezet létrehozása - a Modern Egyetemi Könyvtár és informatikai szolgáltatások kialakítása programban már szerepelt a levéltár. Két szakaszban: első a Gödöllőn működő levéltár rendbetétele, aztán az egyetemi szintű levéltári koncepció, program és megfelelő szervezet kialakítása.

 A feladatokhoz szükséges szakmai ismeret biztosítása érdekében pályázat kiírására került sor. Levéltáros, történész ismeretekkel, több éves gyakorlattal, magas szintű szakmai tudással rendelkező levéltáros felvétele történt meg - igen nagy örömünkre.

Az egyetemi Szervezeti és Működési szabályzatban kellő részletességgel szerepel a Levéltár. Megfogalmazásra került az egységes közgyűjteményi rendszer, de azon belül önállóan működő levéltár. Az egyetemi szintű, érvényű iratkezelési szabályzat is a maradandó, történeti értékű iratok biztonságát segíti. Előkészület alatt a már említett, Szenátus elé tervezett egységes levéltári koncepció.

 - A múltat nem lehet megvásárolni. A Szent István Egyetemnek erre nincs is szüksége, hiszen két kara is a XVIII. századi magyar valóságban gyökerezik - mondta többek között köszöntőjében dr. Solti László rektor. - Külföldön nagyon büszkék az egyetemek a könyvtárukra, levéltárukra. A gödöllői levéltár raktározási körülményeit jogos kritika illette, pedig kincseket rejt. A most felújított raktár azt mutatja, hogy ezen az úton kell tovább menni, hogy meg tudjuk becsülni és fel tudjuk használni egyetemünk javára ezeket az értékeinket.

- A múlt nélkül az univerzitás, az európai kultúra legősibb intézménye nem létezik - kezdte a GATE Szaklevéltárának megalakulására visszaemlékező gondolatait dr. Szögi László. - Ahhoz pedig, hogy az egyetemek múltját méltókképpen megismerjük, nélkülözhetetlen a könyvtári és levéltári anyag. A Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár által őrzött anyag értékesebb annál, mint gondolnánk.

Az ELTE Egyetemi Könyvtár főigazgatója felidézte, hogy a forradalom után, 1958-tól a rendszerváltozásig 6 egyetemen volt levéltár, ezek között ott volt egyikként az Állatorvos-tudományi Egyetem Levéltára.

A rendszerváltozás után a kulturális kormányzat odafigyelt erre a területre, s egymás után négy magyar egyetemen, köztük 1993-ban a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen jött létre levéltár.

- Ekkor kapcsolódtunk be a munkába, hiszen fel kellett fedezni, milyen anyag volt itt akkor - folytatta dr. Szögi László. - A budapesti egyetemeken kívül Gödöllő volt az egyetlen, ahol pozitív fogadtatásra találtunk. Nem véletlenül hívták az akkor megalakult szövetséget Budapest - Gödöllői Egyetemi Levéltári Szövetségnek. A helyszínen két meglepetés ért bennünket. A gyűjtemény rossz állapota és a dokumentumok nagyszerűsége. Óriási értékű forrásokként bukkantunk a Kassai és a Kolozsvári Mezőgazdasági Akadémia elpusztultnak hitt komplett anyakönyvi sorozatára. Az együttműködés szép példáit éltük át. Iratokat adott át a szaklevéltárnak a Pest Megyei Levéltár és a Közgazdaságtudományi Egyetem Levéltára. Kiss József Mihály adta ki a levéltár első repertóriumát, amely a mintegy 250 iratfolyóméter anyagot tárta fel, mutatta be.

Szögi László arra is kitért, hogy az Állatorvos-tudományi Könyvtár, Levéltár és Múzeum mellett a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara is rendezett anyagot őriz, de ott még nem alakult meg a levéltári részleg.

Befejezésül leszögezte: egy több mint 200 éves múltú egyetemnek elkerülhetetlenül foglalkoznia kell a múlt tárgyi emlékeivel. Az itt most megvalósult beruházás garanciája annak, hogy az anyag biztos kezekben van.

Kissné Bognár Krisztina főlevéltáros, levéltárvezető részletesen beszámolt a Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár levéltárának működéséről. Fotókon mutatta be a raktár két évvel ezelőtti helyzetét.

Jelenleg ketten dolgoznak a levéltárban, melynek négy helyisége 163 négyzetméteren 800 iratfolyóméter anyag befogadására alkalmas. Az őrzött levéltári anyag mennyisége ennek csaknem a fele, 369 iratfolyóméter.

Megbízása után az első feladat a levéltári és az irattári anyag szétválasztása volt a korábban már említett repertórium segítségével. Ezt követte az anyag rendezése, dobozolása, majd beindult a kutató- és ügyfélszolgálat. A Levéltár segít az egyetemen most bevezetésre kerülő elektronikus ügyirat-kezelési rendszer bevezetésének előkészítésében is. Kissné Bognár Krisztina levéltári órákat is tartott már hallgatóknak, könyvtárosoknak.

A legfontosabb eredmény a raktári helyzet javítása. A raktári polcrendszer vásárlására 3 millió forint OKM támogatást nyert a Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár. A helyiség megfelelő kialakítása 1,5 millió forintba került, amit az egyetem állt, sőt, az egyetem a polcrendszer beszerzéséhez is hozzájárult újabb 1,5 millió forinttal.

A közeljövő tervei között említette a levéltárvezető az iratanyag átdobozolásának folytatását, az új repertórium elkészítését és kiadását, új, kari levéltári anyagok átvételét, további raktári helyiségek felújítását, az egyetemi levéltári hálózat kialakítását szenátusi jóváhagyással, s végül, ami talán e munka legszebb része, a levéltári tudományos munka elkezdését.

Koósné Török Erzsébet megköszönte a támogatást az OKM-nek, a szakmai felügyeletnek, a Magyar Felsőoktatási Levéltári Szövetség elnökének és tagjainak, dr. Solti László rektornak, Soósné Tóth Zsuzsanna főtitkárnak, Tatár Imre gazdasági főigazgatónak, Biró Terézia pénzügyi főosztályvezetőnek, Bokorné Maccechini Judit építésznek, munkatársainak, köztük Kissné Bognár Krisztinának és Nagy Lászlónénak.

A raktárt dr. Solti László és Gorjanácz Rádojka, az OKM Közgyűjteményi Főosztály Levéltéri Osztálya főosztályvezető-helyettese adták át.

*

- Tisztelettel és megbecsüléssel köszöntöm a Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár munkatársait a felújított raktár átadása alkalmából - nyilatkozta lapunknak Soósné dr. Tóth Zsuzsanna egyetemi főtitkár. - Köszönöm mindenkinek, aki sokat tett és tesz azért, hogy a levéltár javuló körülmények között működjön, végezze a munkáját. Köszönet illeti az OKM levéltári osztályát, a levéltári szakfelügyeletet, az egyetemi támogatókat, a kivitelezőket, köztük az egyetem főépítészét, s a Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár munkatársait.

Kívánom, hogy úgy tudjunk bízni a terveink megvalósításában, a jövőben, egymásban és önmagunkban, mint azok, akik cselekvő részesei a levéltári megújulásnak!

„Magyarországot nem uszító gondolatokkal nyugtalanítva, hanem köznapi, hasznos, jólétet gyarapító tettek sorával kell szeretni", mondta Deák Ferenc. Én is ezt vallom. Ebben ma is példát mutatott a Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár.

*

Az 1945 előtti időszakból a Budapesti Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar Mezőgazdasági Osztályának valamint a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Mezőgazdasági és Állatorvosi Kara Mezőgazdasági Osztályának (mint jogelődöknek) iratai közül a hallgatói nyilvántartások kerültek a levéltárba. Az Agrártudományi Egyetem 1945 utáni történetére vonatkozó minden jelentős forrás csoport (tanácsülési jegyzőkönyvek, iktatott iratok, hallgatói nyilvántartások, Személyzeti Osztály. Műszaki Igazgatóság iratai) a kutatók rendelkezésére áll. Értékes irategyüttesek még a Kassai Gazdasági Akadémia 1883-1919, a Kolozsvári Gazdasági Akadémia 1906-l945 között keletkezett tanulmányi nyilvántartásai, valamint az Állattani Kutatóintézet (M. kir. Állat-Élettani és Takarmányozási Kísérleti Állomás) 1896 és 1969 közötti évekből fennmaradt iratai.

 

Balázs Gusztáv felvételei