Philipp Weihs a Környezetipari Rendszerek Intézet új címzetes egyetemi tanára
A tanévnyitó ünnepségen a tudományos kutatás és oktatás keretében a SZIE-vel való különböző bilateriális projektek és közös publikációk terén elért sokéves sikeres együttműködésért dr. Philipp Weihst címzetes egyetemi tanári címmel tüntették ki.
Philipp Weihs 1964-ben született Bécsben. A középiskola elvégzése után a Bécsi Egyetemen szerzett mester és PhD fokozatot. Tudományos tevékenységét 1988-ban kezdte a bécsi Alkalmazott Élettudományok és Természeti Erőforrások Egyetemen (BOKU-n), amely jelenlegi munkahelye is. Fő kutatási területe a távérzékelés, ekkor főként a spektrális ultraibolya sugárzás vizsgálatára összpontosított. 1993-94 között 2 évet Angliában töltött a Reading Egyetemen a jól ismert UV sugárzás szakértő, dr. Ann Webb kutatócsoportjában. 2001-ben habilitált és szerezte meg a docensi címet. Ezután továbbra is a távérzékelés területén kutatott, biometeorológia és 3-D sugárzásmodellezés témakörökben.
Jelenlegi kutatási területei az UV sugárzás és a 3-D sugárzásmodellezés, melyet kibővített a napenergia és szoláris építészet témakörökkel. A SZIE KÖRI Fizika és Folyamatirányítási Tanszékével való együttműködésben dr. Farkas István professzor irányításával a szoláris spektrum és a felhőzet hatását vizsgálják a napelemek teljesítményére. A mérések eddigi eredményei azt igazolták, hogy amíg az amorf szilícium modulok az UV és a látható sugárzási tartományra érzékenyebbek, addig a monokristályosak érzékenysége az infravörös hullámhossztartományra terjed ki jobban. A jelenleg folyó kutatási projekt keretében az egyetem C kollégiumának tetején található különböző technológiával készült PV modulok teljesítményének, a meteorológiai adatoknak (sugárzás, hőmérséklet, nedvességtartalom és szélsebesség) valamint a modulok hőmérsékletének és a napsugárzás spektrális összetételének mérése zajlik. A mérési adatok alapján kerül meghatározásra a meteorológiai tényezők hatása a PV modulok teljesítménye és a rendszer segítségével nyert villamosenergia a modul típusa, a napszak és az évszak függvényében. Ezen eredmények a PV modulok tervezése és rendszerbe szervezése szempontjából nagyon jelentősek.