Korszerűség és hagyomány ötvöződik
A Gépészmérnöki Karon 1,7 milliárd forint bruttó költséggel, ebből 1,5 milliárd forintos európai uniós támogatással Műszaki- és Természettudományi Oktató Központ, Regionális Tudástranszfer Központ létesül 2011 augusztusáig, jelentette be október 8-án, Gödöllőn, kihelyezett kormányszóvivői tájékoztatón Ujhelyi István, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára. A projekttel bővül a Gépészmérnöki Kar oktatási-kutatási infrastruktúrája és további 4 mérnöki képzési szak műszaki oktatási feltétele alakul ki. A tájékoztatót Budai Bernadett kormányszóvivő vezette a kar Gyakorlati Képzési Központjában és Szakmúzeumában. A projekt tartalmát dr. Szabó István egyetemi tanár, dékán ismertette. Az eseményen részt vett Fogarasiné Deák Valéria országgyűlési képviselő, dr. Solti László rektor és Umenhoffer Péter, a Hallgatói Önkormányzat elnöke.
B. G.
A gödöllői projekt kiemelt státusáról a közelmúltban döntött a kormány, jelentette be Budai Bernadett. Az Új Magyarország Fejlesztési Program keretében a hazai felsőoktatás matematikai, műszaki, természettudományi és informatikai képzési infrastruktúrájának közel 80%-a újul meg 2007-2013-ig.
Ujhelyi István elmondta, hogy az ÚMFT keretében már 15 ezer pályázó nyert, s csaknem 3 ezer milliárd forint felhasználásáról született döntés. Hozzátette: Gödöllő egyike a legeredményesebben pályázó városoknak. Az elmúlt időszakban mintegy ötven projekt megvalósításához nyertek itt támogatást mintegy 4 milliárd forint értékben. A legújabb projekt során felújítják a Gépészmérnöki Kar Gyakorlati Képzési Központjának és Szakmúzeumának 4500 négyzetméteres területét és 6000 négyzetméterrel bővítik azt.
A program összhangban van az EU Oktatási Tanács ide vonatkozó határozatával, mely szerint 2010-ig az EU átlagában a matematikai, természettudományi, műszaki végzettséggel rendelkezők arányának legalább 15%-kal kell emelkedni. Hazánkban az EU átlagánál is nagyobb fejlesztés kell, mert a műszaki tudományok területén végzett diplomások aránya kevesebb, mint fele az EU átlagának.
A projektre alapozva a SZIE Környezetipari Regionális Egyetemi Tudásközpontja által művelt tudományterületeken előkészítették a településüzemeltető, létesítménymérnöki, szolgáltatástechnikai, valamint médiatechnikai mérnöki szakok alapítását, indítását.
- Több éve keressük a lehetőséget Fogarasiné Deák Valériával arra, hogy miként lehetne javítani a képzés körülményeinek színvonalán - mondta dr. Szabó István. - A kar iránt egyaránt érdeklődnek a továbbtanulni vágyók és a cégek. Korszerű oktatás korszerű és kutatás viszont nem létezhet korszerű infrastruktúra nélkül. A támogatás révén 2011 nyaráig olyan központot alakítunk ki, amelyben a korszerűség és a hagyomány ötvöződik.
Hozzátette: egy friss felmérés szerint a hallgatók az összes gépészmérnöki kar közül a gödöllői képzési színvonalát ítélték a legmagasabbnak hazánkban. A hallgatói elégedettség szerint is a gödöllői kar az első, az infrastruktúra megítélésében viszont a 3. hely az övék.
A hamarosan kezdődő fejlesztés során integrált természettudományi komplex laboratóriumokat (fizika, kémia, alkalmazott biológia), továbbá környezetipari (energetikai), erő- és munkagép-technikai, anyagtudományi és méréstechnikai, médiatechnikai, járműtechnikai valamint gépipari technológiák komplex hallgatói-kutatói tereit alakítják ki.
Az egyetem 400 személyes multifunkcionális előadóteremmel, egy-egy 120, 140 és 160 fős előadóteremmel, 2 darab 20 fős szemináriumi és egy 40 fős teremmel gazdagodik.
Kérdésekre válaszolva Újhelyi István elmondta, hogy a SZIE az I. Nemzeti Fejlesztési Tervben már nyert egymilliárd forintos támogatást. Az egyetem egyre jobb mutatói alapján született meg a kormány újabb kedvező döntése.