Szakképzésünk nemzetközi megméretésen
Magyarország is részt vesz az 50 éves múltra visszatekintő Szakmák Világversenyében (WorldSkills) és első alkalommal magyar diákokat is nevez a 2007. novemberében Japánban tartandó döntőre. A Nemzeti Szakképzési Intézet vezetésével, a Cisco, a Festo és a Legrand cégek támogatásával október 30-31-én a Szent István Egyetemen a hálózati informatika (67 induló), a mechatronika (28 induló) és a villanyszerelés kategóriákban (19 induló) rendezték meg a nemzeti válogatóversenyt.
Elsőként a jelentkezők angol nyelvtudását tesztelték, majd a legsikeresebb 10 versenyző gyakorlati feladatokat hajtott végre. Szakmánként a verseny első három helyezettje (mechatronika esetében kétfős csapatok) egyéves szakmai és nyelvi felkészítésben részesülnek.
– Magyarországon kamarai adatok szerint közel 50 ezer fős a szakemberhiány. Ha a tendencia folytatódik, 2012-re mintegy 300.000 megfelelő képzettségű szakember hiányzik majd a hazai gazdaságból – mondta a verseny sajtótájékoztatóján dr. Bartus Zsolt, a NSZI kutatási és fejlesztési főigazgató helyettese, a WorldSkills program magyarországi vezetője. A hálózati informatika, mechatronika és a villanyszerelés kiemelten nagy szakemberhiánnyal küzd.
– A Cisco évek óta a WorldSkills globális támogatója. Meggyőződésünk, hogy a szakképzés reformjának sikere a köz- és magánszféra összefogásán múlik, amely révén gyakorlatorientáltabbá válhat az oktatás. Jó példa erre a közel tíz éve működő és több mint 3000 diák részvételével zajló Cisco Hálózati Akadémia oktatási program – vélekedett Papp István, a Cisco Systems Magyarország ügyvezetője.
– A Festo 15 éve nemzetközi támogatója a WorldSkills versenyeknek – folytatta Szövényi-Lux Márton, a Festo Automatika Kft. ügyvezetője. Mint elmondta, a versenyfeladatok között gyártóberendezések tervezése, szerelése, programozása, hibakeresése, karbantartása is szerepelt. Mindebből látszik, hogy a verseny igen magas szintű ipari gyakorlati tudást igényel.
A Legrand a verseny helyezettjeinek exkluzív szerződéssel kínál lehetőséget a szakmai továbbfejlődésre, tudtuk meg Károlyi Lászlótól, a Legrand Magyarország Rt. vezérigazgatójától.
A KEZDETEK. Spanyolországban vagyunk, 1946-ot írunk, nagy a szükség a gyakorlott szakemberekre. José Antonio Elola Olaso – aki akkor a spanyol ifjúsági szervezetnek volt az igazgatója – gondolt egy nagyot: Meg kell győzni a fiatalokat és szüleiket, a tanárokat és a leendő munkáltatókat, hogy jövőjük egy hatékony szakképzési rendszertől függ. E kihívásra egy verseny tűnt a legjobb megoldásnak. Az első nemzeti versenyt már a következő évben megrendezték 4000 résztvevővel egy tucat gépészeti szakterületen. 1950-ben Portugália részvételével megtartották az első Ibériai Versenyt, amelybe 1953-ra már bekapcsolódott Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, Svájc és Marokkó is. A WorldSkills Competition napjainkban a nemzetközi szakképzési intézményrendszer egyik kiemelkedő rendezvénye. Kiváló lehetőséget teremt a világ bármely országa számára, hogy a világszínvonalat jelentő mezőnyben méresse meg szakképzési színvonalát.