Bővülő szolgáltatások
BERZE LAJOS
könyvtáros, SZIE Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár
A Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében a „Tudásdepo-Tudásvásár - A felsőoktatási tudásvagyon m
egosztása és az élethosszig tanulás érdek
ében történő hasznosítása az együttműködő intézmények és könyvtáraik szolgáltatásainak fejlesztésével” címmel indult útjára a TÁMOP-3.2.4-09/1/KMR-2010-0020 jelű pályázati projekt, amely az Európai Uniótól és a Magyar Államtól összesen 74 502 500 forint támogatást kapott.
A támogatást nyert együttműködő felsőoktatási intézmények – BME OMIKK, ELTE Egyetemi Könyvtár, SZIE Egyetemi Könyvtár három tagkönyvtára a Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár koordinálásával, Magyar Képzőművészeti Egyetem
Könyvtára, Általános Vállalkozási Főiskola Könyvtára – a Budapesti Corvinus Egyetem vezetésével valósítják meg közös és egyéni fejlesztéseiket.
A projekt a felsőoktatási intézmények könyvtáraiban működő integrált könyvtári rendszerek adatbázisaihoz készített egységes keresőfelülettel kívánja általánosan kereshetővé és hozzáférhetővé tenni a naponta bővülő és rendkívül gazdag, ám eddig fragmentáltan megjelenő digitális adatvagyont. Másrészt az intézményekben keletkezett tudományos tartalmak megőrzését és szolgáltatását kívánja megvalósítani, elektronikus archívumokon keresztül.
A projektben a Szent István Egyetem három, a Közép-magyarországi Régióban működő kari könyvtára – a Kosáry Domokos Könyvár és Levéltár, az Állatorvos-tudományi Kar könyvtára, valamint az Ybl Miklós Építéstudományi Kar könyvtára – vesz részt. A három könyvtár a következő eredmények elérését tűzte ki célul:
- Retrospektív feldolgozással bővíteni az interneten elérhető online katalógusokban szereplő információk körét;
- Gyűjteni, feldolgozni, adatbázisba szervezni és archiválni az egyetemen folyó tudományos, oktatási és kutatási tevékenyéggel összefüggő publikációkat;
- Bővíteni az e-learning rendszerben található elektronikus tananyagok számát;
- Olyan informatikai fejlesztéseket megvalósítani, amelyek segítségével az egyetem birtokában lévő, digitális adatvagyon a lehető legszélesebb körben hozzáférhetővé válhat.