Mélyreható szervezeti változások
Mélyreható szervezeti változások
A Szent István Egyetem Szenátusa november 17-én tartotta tanévi harmadik rendes ülését Gödöllőn. A testület elsőként személyi kérdésekről döntött. Egyhangúlag jóváhagyta az egyetemi tanári pályázatokat bíráló bizottságok összetételét, majd jóváhagyta dr. Székács András kinevezését az MKK Állattudományi Alapok és a Környezet-és Tájgazdálkodási Intézet kihelyezett Ökotoxikológiai Tanszék vezetői tisztségére, dr. Kapronczai István kinevezését a GTK Regionális Gazdaságtani és Vidékfejlesztési Intézetének kihelyezett Agrárközgazdasági Tanszék vezetői tisztségére.
Ingatlanok hasznosítása
A Szenátus több ingatlannal kapcsolatos előterjesztést is megtárgyalt. A testület jóváhagyta - a Gödöllő, Egyetem tér 1/C. lakóház II/5. 4947/2/A/19. számú lakásingatlanjogi terhének rendezéséről és értékesítéséről szóló előterjesztést, - a Szarvas belterület 721. hrsz. ingatlan értékesítéséről szóló előterjesztést, - a Gödöllő, Egyetem tér 4/B fsz. 1. számú lakás értékesítéséről szóló előterjesztést, - a Gödöllő Egyetem tér 8. 1/2. számú lakás értékesítéséről szóló előterjesztést, - a Gödöllő belterület 4418. hrsz. ingatlan raktár helyiségeinek hasznosításáról szóló előterjesztést, - a Szarvas belterület 2016. hrsz. számú 16 lakásból álló szolgálati bérlakásban lévő 5540 Szarvas, Vajda P. u. 3. fsz. 9. sz. lakás bérbeadásáról szóló előterjesztést valamint - a Szarvas belterület 2016. hrsz. számú 16 lakásból álló szolgálati bérlakásban lévő 5540 Szarvas, Vajda P. u. 3. II/6. számú lakás bérbeadásáról szóló előterjesztést.
Módosították a Szervezeti és Működési Szabályzatot
A Szenátus jóváhagyta a SZIE Szervezeti és Működési Szabályzatának módosítására vonatkozó előterjesztést, amely a Tessedik Sámuel Egyetemi Központ (TEK) 2010. január elsejei hatályú megszüntetésére és az egyetem által a kollégiumfejlesztésre megkötött PPP szerződésben vállalt egységes kollégiumi irányítási rendszer tényleges és hatékony megvalósítására irányult. A jogelőd Tessedik Sámuel Főiskola és az Oktatási és Kulturális Minisztérium által 2007. december 13-án kötött fenntartói megállapodás rendelkezéseire tekintettel 2010. december 31-ét követően nincs jogi kötelezettség az egyetem szervezetén belül a TEK fenntartására. Az egyetem finanszírozási helyzete mellett a külön egyetemi központ fenntartása számottevő terhet jelent. A TEK Tanács november 4-én megtartott ülésén 10 igen, 2 nem és egy tartózkodással a szervezetet megszüntetése mellett döntött.
A Pedagógiai Kar előterjesztései
A Szenátus jóváhagyta a Pedagógiai Kar Határ menti Pedagógusok Interkulturális Központja megalapítására vonatkozó előterjesztését, továbbá a Pedagógiai Kar és az aradi Aurel Vlaicu Egyetem, valamint a Pedagógiai Kar és az Újvidéki Egyetem közötti együttműködési megállapodásokat. A Határ menti Pedagógusok Interkulturális Központja a Határ menti pedagógus közösségek interkulturális kompetenciáinak erősítése pályázati projekt (HURO/0801/020) megvalósításának része. Előzménye a magyar-román határon átnyúló, oktatási intézmények közti együttműködés, a felsőoktatási és közoktatási intézmények közti humán erőforrás innovációja.A kar és az aradi egyetem kapcsolatfelvétele az Erasmus programhoz kötődik. Ennek keretében mind oktatói, mind hallgatói cserelátogatásra sor került. Tanulmányok kölcsönös megjelentetése is megvalósult. Mindkét fél megfelelőnek minősítette a kapcsolatok eddigi alakulását.A kar és az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kara közötti kapcsolat több évre nyúlik vissza. A kapcsolat főként tudományos előadások tartásában merült ki. Miután az eddigi laza kapcsolat kölcsönösen előnyösnek bizonyult, mindkét fél szeretné azokat szorosabbra fűzni és hivatalos formába önteni.
Gépmúzeum – kivitelezési szerződések
A Szenátus jóváhagyta a Műszaki Természettudományi Oktató Központ (Gépmúzeum) építőipari kivitelezési szerződésére vonatkozó előterjesztést. A közbeszerzési eljárásokat a Bau-Trade Kft. (laboratóriumi épületegyüttes felújítása, korszerűsítése és részleges átalakítása, tetőszerkezet kialakítása, műszaki felsőoktatási oktatási infrastruktúra kialakítása) valamint a Prím Építő Építőipari Kft. (Gépészmérnöki Kar Gyakorlati Képzési és Szaktanácsadási Központ épületegyüttesének emeletráépítése és részleges átalakítása, bővítése) nyerte meg.
Pályázat 12 ország részvételével
A Szenátus jóváhagyta a BESAFE (Biológiai sokféleség és ökoszisztéma szolgáltatások) című FP7 ENV 2011.2.L.4-3 pályázat saját forrás biztosításának jóváhagyására vonatkozó előterjesztést. A projekt megvalósításában tizenkét ország – Ausztria, Belgium, Bulgária, Dánia, Egyesült Királyság, Finnország, Hollandia, Magyarország, Olaszország, Románia és Svédország – vezető egyetemei vesznek részt, a nemzetközi konzorciumot a holland Alterra kutatóközpont (Wageningen University) vezeti. A partnerekkel több EU projekt keretében volt korábban jó együttműködés, ennek is köszönhető az újabb felkérés.A projekt fontos célkitűzése, hogy föltárja, milyen érvkészletek alkalmazhatók a leghatékonyabban a biológiai sokféleség védelméből eredő társadalmi hasznok, nyereségek mellett. A projektben a SZIE KTI Környezet-gazdaságtani Tanszék kutatói az egyik workpackage vezetését töltik be, valamint hazai esettanulmányt is készítenek, amelynek várhatóan fontos hasznosulása lesz a hazai közpolitikai döntéshozatalban is.
Szakalapítások és indítások
A Szenátus jóváhagyta - az ápolás és betegellátás alapszak ápoló szakirányának (levelező tagozatos képzés) Jászberény telephelyen történő indítását, - a gyakorlati oktató felsőfokú szakképzés szakindítási dokumentumát és egyetértett annak indításával Gödöllő székhelyen, a GTK-n, - a műszaki szakközgazdász szakirányú továbbképzési szak szakindítási dokumentumát és egyetértett annak alapításával és indításával Gödöllő székhelyen, a GTK-n. - a mesterszintű műszaki szakközgazdász szakirányú továbbképzési szak szakindítási dokumentumát és egyetért annak alapításával és indításával Gödöllő székhelyen, a GTK-n.
Szervezeti átalakulás előtt
A Szenátus meghallgatta, és tudomásul vette a rektor beszámolóját az új felsőoktatási törvény tervezetével kapcsolatban, valamint az elhangzott javaslatok figyelembe vételével elfogadta a dr. Beke János rektor-helyettes által készített beszámolót. A Szenátus hozzájárult, hogy a rektor a beszámolót megküldhesse a Magyar Tudományos Akadémia számára. A véleményeket 2010. november 25-ig írásban még meg lehetett küldeni a rektornak. A Hallgatói Önkormányzat által megküldött anyagot a rektor változtatás nélkül továbbítja. E napirendi pont tárgyalása előtt dr. Solti László rektor elmondta, hogy az egyetem akkreditációját az intézmény kérésére egy évvel elhalasztották. Szeptemberben azonban be kell adni a teljes akkreditációs anyagot, az agrárszakok akkreditációja pedig már most elindul. A rektor a legrövidebb időn belül felállítja azt a testületet, amely megvizsgálja, hogy mit kell tenni az egyetemen az akkreditációs feltételek maradéktalan teljesítéséhez. Az új felsőoktatási törvény koncepciójában szereplő követelmények figyelembe vételével már januárban el kell indítani azokat a szervezeti átalakításokat, amelyek révén az egyetem a törvény hatályba lépése után is meg tudja tartani státuszát. (Néhány nappal később, az Egyetemi Professzori Tanács ülésén dr. Hornok László rektorhelyettes ismertette azokat a minőségi követelményeket, amelyek teljesítése esetén meggyőződése szerint számíthatunk arra, hogy a SZIE a következő fordulóban is megőrizheti Kiváló Egyetem minősítést.)