Tengerek és óceánok földrajza
Az európai kultúrák kialakulásában, a gazdaság, a szállítás, nem kevésbé az emberi érintkezések fejlődésében minden időben kiemelkedő szerepet játszottak a vízi (a folyami és a tengeri) hajózások. Az újkor hajnalától kezdve az óceán jelentősége növekszik leginkább, s ma, a globalizálódás folyamatában a világtengerek még fontosabb szerepre jutnak.
A Keleti és a Nyugati félgömb kontinensei országainak jelentős része nem rendelkezik tengerparttal, de ez nem jelenti azt, hogy a kontinensen belüli országok tengerekkel való kapcsolata ne volna fontos. Az egyén szempontjából a tengerek és a szárazföld-belsők közötti növekvő szimbiózis korunkban főleg a turizmus miatt növekszik. A fentiek adják a kötet megjelentetésének valódi értelmét.
A könyvben tárgyalt témák különbözőségei adnak magyarázatot arra, hogy a Szerkesztő – Szabó Lajos – miért vont be e fontos, hézagpótló mű megoldásába viszonylag sok (vele együtt tíz) szerzőt. A komplexitásra törekvő munka fejezetei önmagukban is megállják a helyüket, ugyanakkor egyik fejezet elolvasása a következő megismerésére ösztönöz. A sok-sok földrajzi, földtudományi, biológiai ismeret áttekintése után a világóceán és környezete össze-függéseit ismerheti meg az olvasó. A kötet a tengervíz tulajdonságaitól kezdve a tengerek és óceánok élővilágán, sokoldalú hasznosításán át a hajózás több évezredes történetéig illetve a hajóépítésig mindenki kíváncsiságát kielégíti. És ezután következik a tengereknek és óceánoknak, mint a turizmus színtereinek a bemutatása. Nagyon fontos, sokak számára újszerű ismereteket ad a nemzetközi tengerjogba való betekintés.
A kézirat tartalmi részei arányosak, ami nyilván a Szerkesztő kvalitásait dicséri. A könyv ábraanyaga gazdag. Jó ötlet a könyv végére helyezett fogalomtár, nem kevésbé a tengeri élőlények bemutatása képekben. A tartalmában át-fogó munka egyetemi tankönyvnek és az igényes közönség informálására egyaránt alkalmas.
Prof. Dr. Rétvári László DSc
Nyugat-Magyarországi Egyetem, Közgazdaságtudományi Kar