Ismét te(he)ttünk valamit a tanyákért
Április 26-29-ig egy maroknyi, de elszánt csapat ismét nekilátott a nagy alföldi feladatnak: a Bács-Kiskun megyei tanyák és az azokon élők helyzete felmérésének – elősegítendő a tanyasi létforma megőrzését.
BAKOSI TAMÁS
A szervezők között volt található Lezsák Sándor (az Országgyűlés előző ciklusban volt alelnöke, a térség egyik országgyűlési képviselője), Bartos Mónika, (egyetemünk volt hallgatója) Csatári Bálint professzor (MTA RKK), a Szent István Egyetem és még sokan mások. Közel 120 egyetemista és főiskolás vett részt a több napos kutatásban. Képviseltette magát a Károly Róbert Főiskola és a Kecskeméti Főiskola is. A megnyitón előadást tartott többek között Glatz Ferenc az MTA volt elnöke, Csatári Bálint geográfus, Czene Zsolt (VÁTI), dr. Jász Krisztina (kutató), Szabó Gellért, Szentkirály polgármestere, Antal György (SZIE ABK) és további kutatók, közéleti személyiségek.
Jászberényből is voltak hallgatók és oktatók egyaránt a kutatáson. Az Alkalmazott Bölcsészeti Karról részt vett további oktatók: dr. Tóth János, dr. Szarvák Tibor és Tasi István.
A kutatás a korábbihoz hasonlóképpen zajlott, azonban idén nem kérdőíves felmérés volt, hanem interjúk születtek, illetve ún. fókuszcsoportok alakultak a településeken, amelyekben részt vettek a helyi politika képviselői, az egyetemisták és a tanyasiak, elősegítve a párbeszédet. A munka eredménye egy összegző tanulmányban jelenik meg és törvényjavaslat is készül a tanyák érdekében.
A munkán és az előadásokon kívül számos más program is várta a Tanyakollégium szereplőit. Volt tábortűz, táncház és minden este buli.
Ismét nagy élményekkel tértünk haza a tanyákról, és remélem, hogy újra tudtunk tenni valamit az ott élőkért, hiszen a tanyasi létforma megőrzése mindannyiunk érdeke!