Központi sajátteljesítmény-vizsgálat (K-STV) indult a charolais fajtában Gödöllőn
TŐZSÉR JÁNOS, DOMOKOS ZOLTÁN, PÓTI PÉTER
A szarvasmarha-tenyésztés és nemesítés hazai és nemzetközi gyakorlatában egyaránt a teljesítmény vizsgálatoknak változatlanul kiemelt szerepe van. Közismert, hogy a szelekció - a teljesítmény vizsgálatok adataira épülve - három, egymástól elkülönülő, de ugyanakkor egymással összefüggésben lévő szakaszból épül fel: származás, ill. oldalági rokonok teljesítmény, sajátteljesítmény-vizsgálat, valamint az ivadékteljesítmény-vizsgálat.
A charolais fajtában eleddig, sajátteljesítmény-vizsgálat (fogalom: a célpárosításból származó növendékbikák vizsgálata és előszelekciója a növekedési erélyre, a küllemre, a húsformákra, valamint a szaporodásbiológiai képességekre) csak üzemekben került megvalósításra (Ü-STV). Központosított vizsgálati helyen nem, pedig az azonos környezetben, azonos takarmányozásban részesült kortárs növendékbika egyedek közötti különbségek fontos információkkal szolgálhattak volna az állatok tulajdonosainak.
A Magyar Charolais Tenyésztők Egyesülete a GAK Nonprofit Közhasznú Kft. Állattenyésztési Tanüzemével és a Szent István Egyetem Állattenyésztés-tudományi Intézettel (Mezőgazdaság és Környezettudományi Kar) együttműködve 2009. novemberében központi STV-t indított Gödöllőn, 9 tenyészetből érkezett 21 választott bikaborjúval. A vizsgálatban résztvevő állatok két csoportba osztva kerültek elhelyezésre a mélyalmos pihenőterű, külső etető utas háromoldalú istállóban. A takarmányozás abraktakarmányra és szénára alapozott (1. és 2. kép). A vizsgálat 150 napja alatt havi gyakorisággal mérlegelés történik és kéthavonta az etetett takarmányokból vett minták alapján a szokásos takarmánybeltartalmi jellemzőket megállapítják. A vizsgálat elején és a végén felveszik a legfontosabb testméreteket (pl. farbúbmagasság, övméret, mellkasmélység, ferde törzshosszúság, herezacskó-körméret), valamint in vivo készített ultrahang képek alapján megmérik a két utolsó borda között a rostélyos területét és a far tájékon a bőr alatti faggyúvastagságot. A vizsgálatok utolsó szakaszában a tenyészbika-jelölt egyedeket egy bizottság - az egyesület küllemi bírálati rendszere alapján - küllemileg értékeli.
A vizsgálatok során begyűjtött adatok, megmért jellemzők mindegyike az egyesület által használt telepirányítási rendszerbe kerül, s ezekből a minősítést segítő ún. teljes teljesítmény pontszámértékek kerülnek kiszámításra. A vizsgálat befejező fázisa, május első hetében a tenyésztési engedélyt kapott fiatal tenyészbikák nyilvános árverése lesz Gödöllőn a GAK Nonprofit Közhasznú Kft. Állattenyésztési Tanüzemében, amelyre várunk minden érdeklődő szakembert.
Domokos Zoltán felvétele