Matematikát, fizikát és informatikát oktatók konferenciája
Intenzív munka jellemezte a felsőfokú alapképzésben matematikát, fizikát és informatikát oktatók (MAFIOK) XXXIV. országos és nemzetközi konferenciáját, amelyre a SZIE Gazdasági Karán augusztus 24-26-ig került sor.
Dr. Szakács Attila
főiskolai tanár, Gazdasági Kar
a Szervező Bizottság elnöke
A közel 100 hivatalos résztvevőt számláló békéscsabai rendezvényt dr. Borzán Anita dékán nyitotta meg és Farkas Zoltán országgyűlési képviselő, a Békés Megyei Önkormányzat elnöke, valamint Köles István, Békéscsaba alpolgármestere a támogató szervezetek képviselőjeként köszöntötte.
A plenáris üléseken elhangzott széles palettájú, tartalmas előadások – a neves előadók művészetének köszönhetően – a természettudomány, a matematikai játék, a differenciál- és integrálszámítás diszkrét elméletének, a modern mikrofizika és a tudományos informatika olyan vívmányainak, mint a nagy hadronütköztető valamint az LHC Computing Grid modell, közérthető és szemléletes bemutatójaként, továbbá a hazai fizikaoktatás mélyreható elemzéseként minősíthetők.
A szekcióüléseken a vitaindító rövidebb előadásokat követően a tanácskozás a legújabb kutatási és fejlesztési eredmények diszkusszióján túl leginkább a bolognai rendszerű felsőfokú alapképzés kialakult állapotáról, a legkülönbözőbb fórumokon korábban is jelzett negatívumokról és tantárgyoktatás-módszertani problémák megoldási lehetőségeiről, a meglévő oktatási potenciál hatékonyabb kihasználásának útjairól és a mesterképzés első tapasztalatairól szólt.
A szervező bizottság – a szekció-előadásokra jelentkezettek számára való tekintettel és az aktualitás miatt várhatóan kibontakozó viták eredményességének elősegítésére – a tematikus szekciókban folyó munkát egyidejűleg lefolytatható témakörök szerinti csoportmunkában ütemezte és lehetővé tette poszter-bemutatók megtekintését is. Utóbbinak köszönhetően a résztvevők többek között megismerhették a szemüveg nélküli 3D technológiát, a 3D animáció-készítés tanításának e-learning eszközökkel történő támogatását és a részecskesugárzás detektálásának lehetséges módját a fizikaoktatásban.
Külön kell szólnunk az idegen nyelvű szekcióról. Az 1976 óta évente megrendezésre kerülő, 2008-ban MAFIOK rövidítéssel elfogadott konferencia a programbizottság kezdeményezésére egy évvel ezelőtt nemzetközivé vált. A hazai előadótól a Geogebra alkalmazásáról, a külfölditől a Furier módszer alkalmazáshatósága Orlitz kezdeti feltételű sztochasztikus parabolikus differenciálegyenletek megoldására című angol nyelvű előadást emeljük ki.
A nemzetközi jelleg jegyében a konferencia kiemelt meghívottjaiként a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Főiskola (RFKMF) oktatói tartottak tájékoztató előadásokat az Ukrajnában folyó magyar nyelvű oktatásról, a felsőoktatási matematikai alapképzés országos helyzetéről és az informatika tantárgy-pedagógia intézményen belüli oktatásának sajátosságairól a bolognai folyamatba történt belépést követően, valamint a már említett differenciálegyenletek megoldási módszeréről.
A záró plenáris ülésen a témafelelősök (és egyben szekcióüléseket levezető elnökök) összefoglalóiban a felsőfokú alapképzésben szerezhető tudás minőségének javítására irányuló kívánalmak és javaslatok fogalmazódtak meg.
Kiemelt feladatot határozott meg és nagy érdeklődést keltett az informatika szekció egyik előadása, amely a súlyosan látássérült hallgatók matematikai oktatását segítő szoftverek alkalmazási lehetőségeiről szólt.
A konferencia programfüzete tézisszerűen tartalmazza az elhangzott előadások és poszter-bemutatók többségének összefoglalóját. Előkészítés alatt áll egy teljes bemutató DVD kiadvány és a kar Perspective elnevezésű periodikájának különkiadásába szerkesztőbizottság által válogatott munkák gyűjteménye.
Ugyancsak a záró plenáris ülésen született döntés arról, hogy a következő MAFIOK megszervezésének jogát 2011-ben a Szolnoki Főiskola kapja meg.
Az idei MAFIOK tiszteletbeli elnöke Kispéter József a Szegedi Tudományegyetem egyetemi tanára volt, aki 1980-tól a konferencia állandó aktív résztvevője.
A plenáris előadásokat Csákány Béla (Szegedi Tudományegyetem), Hajdú Csaba (MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet) Szabó Árpád (Debreceni Egyetem) és Páles Zsolt (Debreceni Egyetem) egyetemi tanárok, Radnóti Katalin (ELTE) és Orosz Ildikó (RFKMF) főiskolai tanárok tartották. Ugyancsak a plenáris előadások keretében az LHC Computing Grid tudományos informatikai modellt Hernáth Szabolcs (MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet, Számítógép Hálózati Központ) tudományos munkatárs mutatta be.