Biokertészeket képeznek majd
A GAK Kft. és a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Környezet- és Tájgazdálkodási Intézete külföldi partnerek tananyagai és módszertani tapasztalatai alapján kidolgozza a biokertészek képzésének akkreditációra kész tanmenetét. A Leonardo da Vinci pályázati projekt keretében zajló munka első nemzetközi találkozóját angol, francia, holland és katalán partnerek részvételével november 7-9-ig tartották Gödöllőn.
A Magyarországon érvényben lévő felsőfokú szakképzések kínálatából hiányzik az ökológiai zöldség- és gyümölcstermesztők, azaz biokertészek képzése. Ezt a hiányt hivatott orvosolni a Leonardo da Vinci innováció-transzfer projekt, amelynek egyik fontos várható eredménye az ökológiai zöldség- és gyümölcstermesztő felsőfokú szakképzés tanmenetének kidolgozása. A projekt rövid elnevezése ECOVOC, mely a képzés angol elnevezéséből - Vocational Training in Organic Vegetable and Fruit Production - származik.
A két évig tartó munka során a közép- illetve felsőfokú szakképzésben nagy tapasztalattal rendelkező külföldi partnerintézmények átadják saját tananyagaikat, valamint módszertani tapasztalataikat a hazai intézményeknek, amely eredményeképpen magyar nyelvű képzési tanmenet és hozzárendelt tananyag születik. A leendő képzés erőteljesen gyakorlatorientált, a gyakorlati képzés aránya 60%, az elméleti képzésé 40%.
A kidolgozott tananyag mellett a projekt eredménye lesz a partnerekkel közösen megírandó, önálló gazdálkodás beindítását segítő kézikönyv. Az önálló gazdálkodás beindításához szükséges gyakorlati tudnivalók gyűjteménye nemcsak Magyarországon hiánypótló, hanem a projekt partnerországaiban is, ezért a kézikönyv 5 nyelven lesz elérhető (magyar, angol, francia, holland, katalán).
Az ECOVOC projekt várható eredményei között szerepel még a kidolgozott felsőfokú szakképzés tanmenetéhez társított „Pedagógia módszertanok gyűjteménye”.
A tervezett képzés gyakorlati részét jól működő biogazdaságok bevonásával teszik színvonalassá. A projekt létrehoz egy biozöldség- és gyümölcstermesztő gyakorlati hely- adatbázist, amelyben a partnerországok témában érintett biogazdálkodói is szerepelnek. A kiépítendő hálózat a HOPPNET nevet kapta (Organic Horticulture Practical Placement Network).
Az ökológiai zöldség- és gyümölcstermesztő felsőfokú szakképzésre bárki jelentkezhet majd, aki érettségivel rendelkezik.